اصفهان پایتخت حمل و نقل کشور است

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان،  معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان در ادامه این برنامه در خصوص قصه آدم و هوا گفت: طرح قصه آدم و هوا که در دومین سال اجرا قرار دارد، از جمله رویدادهای حوزه حمل و نقل و ترافیک است که از تاریخ 26 آذرماه تا 29 دی ماه روز ملی هوای پاک، برگزار می‌شود.

داریوش امانی خاطر نشان کرد: شهردار اصفهان تاکید داشته که رویکرد امسال در حوزه برنامه‌های حمل و نقل نسبت به سال گذشته متفاوت باشد، نشست‌های تخصصی که امسال به رویدادهای حمل و نقل و ترافیک اضافه شده سعی دارد از نظرات و قابلیت‌های علمی دانشگاه و دانشجویان برای ارتقای کمی و کیفی برنامه‌های حوزه حمل و نقل استفاده کند.

معاون شهردار  تصریح کرد: مشکلات ترافیکی و آلودگی هوا از جمله دلایلی است که توجه بیشتر به حوزه حمل و نقل را گوشزد می‌کند و با توجه به اینکه اصفهان پایتخت حمل و نقل کشور است، در شاهراه کلیدی ترانزیت کشور از شمال به جنوب و غرب به شرق قرار گرفته باید زیرساخت‌های لازم برای حمل و نقل آن فراهم شود.

وی افزود: تعداد ناوگان، سازمان‌های مردم نهاد، شرکت‌ها و شهرک‌های حمل و نقل، همینطور تعداد پایانه‌های مسافربری و مجتمع‌های خدمات رفاهی نشان از آن دارد که باید مباحث به صورت تخصصی‌تر و علمی‌تر مورد توجه قرار بگیرد.

امانی اظهار امیدواری کرد: این سلسله نشست‌ها در طول سال نیز برگزار شود و بتوانیم از نقطه نظرات اساتید و دانشجویان استفاده کنیم تا اقدامات به صورت علمی‌تر و برای افق‌های بلند 20 تا 30 ساله انجام شود.

سپس دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی به بیان پیشنهادات خود برای رفع معضلات ترافیکی و آلودگی هوای کلانشهر اصفهان پرداختند؛ احمد رضا طالبیان عضو هیئت علمی دانشکده حمل و نقل دانشگاه صنعتی اصفهان کاهش مصرف سوخت را راه حل کاهش آلایندگی هوا دانست و گفت: انتخاب راهکارهای کم هزینه با توجه به کمبود بودجه شهرداری ضروری است، یکی از این راهکارها اتخاذ سیاست‌هایی برای کاهش مصرف سوخت و نصب دستگاه‌هایی جهت هشدار به راننده است که البته نیازمند آموزش است.

وی خاطرنشان کرد: میزان مصرف سوخت بین هر دو ایستگاه به صورت آنلاین و با توجه به شرایط ترافیکی تعیین می‌شود و نه تنها برای ناوگان حمل و نقل عمومی بلکه برای خودروهای شخصی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: استفاده از این روش در برخی از کشورها از جمله اسپانیا، یونان و سوئیس موفقیت آمیز بوده و چهار تا هشت درصد مصرف سوخت را کاهش داده، در برخی از کشورها مثل آمریکا، پرتغال و کانادا نیز مصرف سوخت هشت تا 15 درصد کاهش پیدا کرده است.

طالبیان تاکید کرد: هزینه اجرایی این برنامه بسیار کمتر از راهکارهای خرید ناوگان حمل و نقل است.