ریزگردها چه نقشی در آلودگی هوا دارند؟
خسارات ناشي از گرد و غبار
ریزگردها چه نقشی در آلودگی هوا دارند؟

پديده گرد و غبار يا در اصطلاح هواشناسي ‪Dusthaze شامل گرد و خاك معلق خشک و ریزی در هواست كه مسافت‌هاي ‫وسيعي را پوشانده و به وسيله باد پراکنده شده و در نهایت ته نشین می­شود. ریزگردها سبب افزایش غلظت ذرات معلق بخصوص ذرات معلق کمتر از ده میکرون می­شود. اين ذرات معلق در هوا، باقيمانده ذرات گرد و ‫خاكي است كه بر اثر طوفان شن، معلق مانده است و به همين دليل در شرايط ياد شده، ديد ‫عمودي و افقي کاهش می­یابد. زماني كه پديده گردوغبار در نوع حاد خود رخ می­دهد، ‫سبب كاهش شديد ديد افقي شود و حتي باعث لغو پرواز هواپيماها و به خطر ‫افتادن سلامت انسان‌ها می­گردد،

‫بطور كلي مي­توان دليل انتشار گرد و غبار را عوامل زير برشمرد:

 ‫1-کاهش بارندگي و ميزان رطوبت هوا

‫2- خشكسالي

‫3- نبود پوشش گياهي مناسب

‫4- تغييرات فشار هوا و وزش باد شديد

خسارات ناشي از گرد و غبار

الف) اثر بر سلامتي

مهم­ترین تأثيرات ذرات معلق بر سلامتي انسان به گونه‌هاي ذيل تقسيم‌ مي‌شود:

-        آسیب­های قلبی و تنفسي

-        تأثيرات بر مكانيسم‌هاي دفاعي و تصفيه‌اي

-        بروز و تشدید آسم

-        تأثيرات سرطاني

محل و مقدار نشست ذرات در دستگاه تنفسي، تابعي از فاكتورهاي فيزيكي معيني است كه مهمترين آنها، اندازة ذرات مي‌باشد.

ذراتي که در قسمت گلو و حلق گرفته مي شوند عموماً وارد دستگاه هاضمه شده و در مدت نسبتاً کوتاهي دفع مي­گردند، ذراتي که وارد ناي مي شوند به وسيله مخاط از جريان هواي تنفسي جدا مي­شوند و در نهايت به دستگاه هاضمه راه مي­يابند. ذراتي که به برونش­ها مي­رسند خيلي کند­تر حذف مي­شوند. اين که چه ذراتي در چه جاهائي از سيستم تنفسي رسوب مي­کنند تابع قطر ذره ، سرعت تنفس و حجم تنفس است. ذرات بسیار ریز می­توانند به اعماق ریه راه یابند و براي زمان طولاني در سیستم تنفسی باقی بمانند.

بر خلاف اغلب آلاينده‌ها، خطرات ناشي از ذرات معلق بر اثر واكنش‌هاي زيان‌آور بيوشيميايي نيست بلكه اثرات تحريك كنندگي اين مواد است كه آنها را در دستة‌ آلاينده‌هاي محيطي قرار داده است. عوارض خطرناك اين مواد رابطه مستقيم با قطر، شكل و سطح اين نوع ذرات دارد. اين نوع آلاينده‌ها باعث التهاب در نسوج بدن (بخصوص شش‌ها) مي‌گردند و موجب زخم بافت ها و يا حتي سرطان مي‌شوند.

ذرات گرد و غبار، ذراتي با قطر كمتر از  150 میکرون مي‌باشند، اما ذراتي با قطر متوسط كمتر از 10 میکرون خطرناكتر و از نظر اثرات سوء مورد توجه هستند. زيرا اين ذرات براي مدت طولاني در هوا بصورت معلق باقي مي‌مانند. ذرات با قطر متوسط كمتر از 5 میکرون مي‌توانند به سيستم تنفسي نفوذ كرده و وارد نايژك‌ها گردند. ذرات معدني بعلت شكل خاص آيروديناميكي براحتي در هوا معلق مي‌گردند بنابراين اثرات وخيم‌تري نسبت به ذرات معلق معمولي دارند.

 ب) ساير اثرات

در كنار اثرات سلامتي تأثيرات ديگري نيز وجود دارند كه مي‌توانند مخاطره‌آميز باشند. آنها عبارتند از:

-        آسيب به حيوانات و گياهان

-        آسيب به مواد و خواص آنها

-        آسيب به ابنيه تاريخي و فرهنگي

-        كاهش قابليت ديد